The One to Count On...

Sectional Wrestling Recaps

Posted: Monday, February 6th, 2012 at 9:34 am
Author: KCII Sports- Jason Troop

Area teams took place in sectional meets over the weekend.

Clear Creek-Amana Sectional (2A)

The Washington wrestling team traveled to Clear Creek-Amana for their 2A sectional meet and finished in second place, good enough to advance to the regional duals 12.5 points behind Williamsburg’s 229.  Fairfield finished third with 188 and Benton was fourth with 164.  Clear Creek and Mid-Prairie finished fifth and six respectively with 120 and 100 points each.

13-of-14 Demon wrestlers made it to the semi-finals and five are headed to districts.  Fletcher Green was the sectional champion at 106 pounds while Tristan Pohren won the championship at 113.  Mitchell Hora was the sectional champion at 132 pounds and Brad Skubal did it as well at 160.  Parker Turner won a wrestle-back match over Fairfield’s Aaron Gevock to finish second at 145, becoming the fifth Demon wrestler to head to district play this season.  The individuals wrestle in districts at Fairfield Saturday.  The dual team regional takes place tomorrow night in Williamsburg as the Demons face top-ranked Denver-Tripoli.  The winner sees the winner of the Williamsburg/Union meet with a trip to state on the line.

Mid-Prairie wrestled as well but it is hard to believe their hearts and minds were in it, following the car crash that killed both of wrestler Chase Murray’s parents, injuring his 18-year-old sister, en-route to the meet on Saturday.  Nicole was transported to the University of Iowa Hospital, her condition has not been released.

Despite the tragedy, the Golden Hawks did have one wrestler qualify for districts.  Nearoth Peterschmidt took home the championship at 182.

The individual qualifiers will square off at Fairfield on Saturday with the winners of the West Burlington/Notre Dame sectional.

You can find the full sectional results by clicking HERE.

_____     _____     _____     _____     _____

West Burlington/Notre Dame Sectional (2A)

Columbus Community and New London/WMU finished fourth and fifth, respectively, in their meet in West Burlington.  Mediapolis took the top spot with 260 points while West Liberty qualified with 189.5.  Louisa-Muscatine and West Burlington/Notre Dame finished third and sixth respectively with 168 and 66 points.

Individually, New London/WMU senior Sawyer Farris was the champion at 120 while freshman Kyle Davis took the top spot at 220 pounds.  Tanner Gipple finished runner-up at 160 as did Tyler Schneider at 138.  Columbus Community had two wrestlers qualify, Zach Howell finished as runner-up at 132 while senior Ray Quiroz took the championship at 106 pounds.  The district tournament takes place Saturday at Fairfield against the qualifiers from the Clear-Creek Amana sectional.

The Mediapolis team wrestles Goose Lake in Letts with Assumption and West Liberty squaring off in the other semifinal Tuesday in the regional dual.  The winners square off with a trip to the state tournament on the line.

You can find the full sectional results by clicking HERE.

_____     _____     _____     _____     _____

Belle Plaine Sectional (1A)

Iowa Valley took the top spot with 219 points, ahead of BGM.  Highland and Lone Tree wrestled in Belle Plaine Saturday as well and while neither team qualified, Highland finished sixth and Lone Tree seventh, they each had some solid individual performances.  Highland’s Travis Cole was the champion at 113 pounds and qualifies for districts along with Jess Hahn who won the 132 pound class.  The Huskies also got Brett Walsh as a district qualifier, finishing the runnerup at 152.  Lone Tree freshman standout Alex Yedlik qualified for districts as well with a runnerup finish at 145.  The qualifier head to Tipton this weekend along with the Lisbon sectional qualifiers.

Tuesday in Alburnett, Iowa Valley squares off against Maquoketa Valley in the regional dual while BGM takes on Alburnett.  The winners face each other for a state tournament berth.

You can find the full sectional results by clicking HERE.

_____     _____     _____     _____     _____

Van Buren Sectional (1A)

Sigourney-Keota and WACO wrestled in Van Buren Saturday and Sigourney-Keota finished in second as a team, qualifying for the Regional dual Tuesday night in Packwood against West Branch.  Eddyville-Blakesburg finished in the top spot.  The Savage Cobras had some strong individual showings that will send several to districts over the weekend.  For Sigourney-Keota, freshman Nathan Fritz was runner up at 106 pounds while Cole Streigle finished in second at 170.  Derek Hammen advances as the champion at 132 along with Steven Clubb who won the 220 pound class.  Waco’s Cey Saeugling was the teams’ only qualifier for districts as runner-up at 170.  The district tournament is held this Saturday at Eddyville-Blakesburg.

The regional dual semifinal is set for Tuesday night.  Sigourney-Keota wrestles West Branch while Eddyville-Blakesburg faces Lisbon.  Winners square off for trip to state tournament.

You can find the full sectional results by clicking HERE.