- KCII Radio - http://kciiradio.com -

Art Awards Listed, Lone Tree Student Takes Top Honors

Posted By News On @ 6:25 am In Today's Local News | Comments Disabled

Area high school students displayed their artwork at the 2013 Southeast Iowa Super Conference Art Show at Iowa Wesleyan College last month. Artwork displayed was created by students from Columbus, Highland, IMS, Lone Tree, Louisa-Muscatine, Mediapolis, Pekin, WACO, Wapello and Winfield-Mt. Union high schools.

Sarah Rundlett of Lone Tree took Best in Show with her ceramic piece titled “Rings.”

Achromatic Drawing
1st Place – Cecilio Perez – “Face” – Wapello
2nd Place – Brooke Jennings – “Untitled” – Winfield-Mt. Union
3rd Place – Mark Ramirez – “Lonely Day” – Columbus
Honorable Mention – Alma Frias “Nature” – Columbus
Honorable Mention – Shaundria Squiers – “Hidden Home” – Lone Tree
Chromatic Drawing
1st Place – Blake Hubbard – “Still Life” – Mediapolis
2nd Place – Tyler Owens – “What Makes It Rain” – Highland
3rd Place – Jake Edwards – “Hangin In There” – Winfield – Mt. Union
Honorable Mention – Laura Hernandez – “Lost Pine Cone” – Columbus
Pen & Ink
1st Place – Anna Kelley – “Past Time” – Mediapolis
2nd Place – Paul Johnson – “The Shooters” – Wapello
3rd Place – Lou Krieger-Coen – “Untitled” – Winfield-Mt. Union
Honorable Mention – Amy Nordyke – “Lyrical Ink” – Pekin
Honorable Mention – Hannah Stewart – “Peace” – Wapello
Pastel
1st Place – Nicole Zadow – “Kiwi” – Lone Tree
2nd Place – Tony Banwen – “Stone Face” – Lone Tree
3rd Place – Laura Hernandez – “Armor” – Columbus
Honorable Mention – Mark Ramirez – “Its All Over” – Columbus
Honorable Mention – Kylie Werback – “Germs” – Lone Tree
Photography
1st Place – Brandy Dillon – “Peacock Feathers” – Louisa-Muscatine
2nd Place – Lincoln Baxter – “Dark Night” – Mediapolis
3rd Place – Kelsie Spilman – “Lost in Headlight” – Pekin
Honorable Mention – Larissa Wyse – “Still Life” – Iowa Mennonite
Honorable Mention – Zane Brown-Zimmerman – “Grandpa’s Old Truck” – Louisa-Muscatine
Commercial Art/graphic design
1st Place – Sam Hinkhouse – “Falcon Daily News” – Louisa-Muscatine
2nd Place – Tabitha Metcalf – “Family Wordle” – WACO
Painting (Oil/acrylic)
1st Place – Dylan Fisher – “Untitled” – Highland
2nd Place – Faun Tosse – “Bipolar” – Lone Tree
3rd Place – Annette Erickson – “Roxy” – Mediapolis
Honorable Mention – Nayna Izaquirne – “Checkin You Out” – Columbus
Honorable Mention – Amy Nordyke – “Diamonds” – Pekin
Painting (Watercolor/tempera)
1st Place – Mandy Powers – “Complimentary Horses” – Highland
2nd Place – Emily Walker – “Link” – Mediapolis
3rd Place – Jena Nicholson – “Journey” – Winfield-Mt. Union
Printmaking
1st Place – Tessa Winn – “Life Cycle of Morel Mushroom” – Pekin
2nd Place – Anya Slabaugh – “Four Seasons” – Iowa Mennonite
3rd Place – Shelby Therme – “Untitled” – Winfield-Mt. Union
Honorable Mention – Michaela Gingerich – “Landscape” – Iowa Mennonite
Computer Generated
1st Place – Peyton Alwood – “They Call Me Peyton” – Pekin
2nd Place – Betsy Aguilar – “Farm Life” – Wapello
3rd Place – Sam Hinkhouse – “Sam I Am” – Louisa-Muscatine
Honorable Mention – Joshua Jackson – “Skull” – Pekin
Honorable Mention – Nikail Thacker – “Untitled” – Iowa Mennonite
Ceramics
1st Place – Nicole Zadow – “Untitled” – Lone Tree
2nd Place – Emma Kroeger – “Benji” – Wapello
3rd Place – Derek Richmond – “Footed Bowl” – Wapello
Honorable Mention – Samantha Fink – “Positive Tree” – Pekin
Honorable Mention – Anna Kelby – “Dragon” – Mediapolis
Mixed Media
1st Place – Rachel Diewold – “Star Light” – Mediapolis
2nd Place – Krystal-Anne Sullivan – “Perhaps They Are Not Stars” – Pekin
3rd Place – Krystal-Anne Sullivan – “Please Turn The Pages” – Pekin
Honorable Mention – Blake Hubbard – “Turtle Creek” – Mediapolis
Honorable Mention – Sherra Nichols – “Kachina Still Life” – Louisa-Muscatine
Sculpture
1st Place – Siete Chicas – “Reaching For Help” – Wapello
2nd Place – Logan Osborn – “I Want To Ride My Bicycle” – Louisa-Muscatine
3rd Place – Group – (Dustin Hulme, Faith Ensminger, Trilby Frier, Seth Pategas) – “Wilson the Dog” – WACO
Honorable Mention – Group (Faith Ensminger, Seth Pategas) – “Fairy & The Fawn” – WACO
Honorable Mention – Laine Bullinger – “Black Bird” – Mediapolis
Crafts
1st Place – Meg Proffitt – “Growth” – Winfield-Mt. Union
2nd Place – Murphy Hogan – “Indian Corn” – Louisa-Muscatine
3rd Place – Trilby Frier – “Memory Jar” – WACO
Honorable Mention – Trent Kreiss – “Roses” – Highland
Honorable Mention – Brandy Dillon – “Pop Eez” – Louisa-Muscatine


Article printed from KCII Radio: http://kciiradio.com

URL to article: http://kciiradio.com/2013/04/art-awards-listed-lone-tree-student-takes-top-honors/

Copyright © 2005-2013 KCII Radio