The One to Count On...

Demon Girl’s Place Well at Relays; Boy’s Field Events Shine

Posted: Friday, April 5th, 2013 at 8:30 am
Author: KCII Radio- Drew Shradel

Find full results of the Washington Demon Relays below.

Licensed to Washington HS Demons HY-TEK’s Meet Manager 4/4/2013 08:29 PM
Demon Relays – 4/4/2013
Case Field
Results

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Record: * 12.48 4/8/2011 HEAVEN CHANDLER, Columbus Com
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 HOWARD, SYDNEY FAIRFIELD 12.93 2
2 MAREK, MACY WASHINGTON 13.70 2
3 GIARDINO, DEMA WASHINGTON 14.09 2
4 HOCKER, CASSIE FORT MADISON 14.10 2
5 MCCLURE, MCKENZIE FAIRFIELD 14.22 2
6 ROGERS, SAMANTHA FORT MADISON 14.99 2
7 FRIER, TRILBY WACO 15.00 1
8 LEICHTY, KAILA WACO 15.51 1
9 ROUSH, KELLI COLUMBUS 15.73 1
10 CADWALLADER, CARLY FORT MADISON x16.74 1
11 KEEN, SHANNON WAPELLO 17.83 2
12 GERELS, KELSI WAPELLO 17.86 2

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Record: * 25.90 4/8/2011 HEAVEN CHANDLER, Columbus Com
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 HOWARD, SYDNEY FAIRFIELD 26.82 2
2 FISHBACK, STEPHANIE WASHINGTON 27.99 2
3 MAREK, MACY WASHINGTON 28.64 2
4 KUEHL, EMMA FAIRFIELD 29.55 1
5 HOCKER, CASSIE FORT MADISON 30.25 1
6 WHITE, KATELYN WACO 30.71 1
7 HILLS, TAYLOR COLUMBUS 31.58 2
8 SLACK, LASTELLA FORT MADISON 31.60 1
9 UNTERNAHRER, JAELYN WACO 31.95 1
10 BLAKE, TORRIE WAPELLO 36.23 2

Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Record: * 1:01.21 4/8/2011 REGAN ENFIELD, Washington
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 REIGHARD, MARIAH WASHINGTON 1:03.32 2
2 FISHBACK, STEPHANIE WASHINGTON 1:03.35 2
3 MELCHER, ABBY FAIRFIELD 1:08.05 2
4 STEFFENSMEIER, RACHEL FORT MADISON 1:09.63 2
5 HORA, KAITLIN WASHINGTON x1:10.33 1
6 BENNETT, HOLLY FAIRFIELD 1:11.99 1
7 ESTRADA, JULIET FORT MADISON 1:12.62 2
8 MCCORD, KIMBER FORT MADISON x1:14.77 1
9 CHAPMAN, GRACE COLUMBUS 1:20.65 1
10 SOLORIA, MAGALLY COLUMBUS 1:35.39 1

Girls 800 Meter Run
================================================================
Record: * 2:22.06 2005 AMANDA KUIKEN, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 LAMB, JESSICA FAIRFIELD 2:29.75
2 STEFFENSMEIER, SARAH FORT MADISON 2:32.01
3 MARIN, KYLIE COLUMBUS 2:37.62
4 EWART, KIMBERLEE WAPELLO 2:38.73
5 ZIMMER, AUBREY WASHINGTON 2:39.85
6 KIMBALL, MORGAN WASHINGTON 2:40.26
7 CHANEY, CAITLIN COLUMBUS 2:40.84
8 ALVAREZ, KAYLEE FORT MADISON 2:47.16
9 WAGLER, GABY WACO 2:50.84
10 MARTIN, SESALI FAIRFIELD 2:51.18
11 STUMP, NICOLE FORT MADISON x2:56.72
12 GREINER, SARAH WASHINGTON x2:59.62
13 REDMANN, BRIANNA FAIRFIELD x3:03.56
14 EWART, JESSICA WAPELLO 3:07.68

Girls 1500 Meter Run
================================================================
Record: * 5:14.09 4/6/2006 JENNIFER KUIKEN, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 STEFFENSMEIER, SARAH FORT MADISON 5:21.38
2 STICKFORT, ALYSSA FORT MADISON 5:22.59
3 COPPAGE, MEKENZIE FORT MADISON x5:30.40
4 FERREL, TAYLOR FAIRFIELD 5:42.73
5 LOY, STEPHANIE WASHINGTON 5:57.96
6 MARES, JASMINE WASHINGTON 5:58.24
7 BENNETT, HOLLY FAIRFIELD 6:10.27
8 HOFFMAN, SYDNEY WASHINGTON x6:11.31
9 RICHMOND, SAGE FAIRFIELD x6:15.49
10 CHAPMAN, GRACE COLUMBUS 6:18.61
11 SEDLACEK, CHEYENNE WACO 6:19.59
12 CANNY, ASHLEY COLUMBUS 6:22.62

Girls 3000 Meter Run
================================================================
Record: * 11:25.56 4/9/2009 KELSEY ANDING, Washington
Name Year School Finals
================================================================
1 STEFFENSMEIER, SARAH FORT MADISON 11:23.72*
2 ALVAREZ, KAYLEE FORT MADISON 11:26.95
3 SOBASKI, HANNAH FAIRFIELD 12:12.91
4 LOY, STEPHANIE WASHINGTON 13:08.45
5 RICHMOND, SAGE FAIRFIELD 13:19.95
6 EWART, JESSICA WAPELLO 13:26.21
7 SEDLACEK, CHEYENNE WACO 13:32.89
8 GREINER, SARAH WASHINGTON 13:49.04
9 CANNY, ASHLEY COLUMBUS 13:55.36

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Record: * 14.97 4/6/2006 PAIGE STOUT, Washington
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 BUCHHOLZ, KAITLIN WASHINGTON 17.64 2
2 WOOD, EMMA WASHINGTON 18.32 2
3 RING, ALEXIS FAIRFIELD 18.91 2
4 MINCKS, LAURA COLUMBUS 19.00 2
5 JEPSON, JALYSSA WACO 19.53 2
6 SMITH, GRACE FAIRFIELD 19.81 2
7 PICKFORD, CLAIRE FORT MADISON 20.17 1
8 BROWN, AALIYAH WACO 20.55 2
9 SIEVERDING, TORI COLUMBUS 22.34 1
10 ELLS, MARLEY WAPELLO 24.91 1

Girls 400 Meter Hurdles
================================================================
Record: * 1:10.12 4/6/2006 MEGAN THOMPSON, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 BUCHHOLZ, KAITLIN WASHINGTON 1:11.98
2 KIMBALL, LAUREN WASHINGTON 1:13.84
3 REPP, MARISA FAIRFIELD 1:14.73
4 WALLERICH, OLIVIA FAIRFIELD 1:20.68
5 JEPSON, JALYSSA WACO 1:31.24

Girls 4×100 Meter Relay
================================================================
Record: * 50.84 4/8/2011 IC- CITY HIGH, IC- City Hig
C Crew, M Hansche, N Kuddes, K Washpun
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 53.34
1) MAREK, MACY 2) ENFIELD, NATALEE
3) HALL, RACHAEL 4) GIARDINO, DEMA
2 FAIRFIELD ‘A’ 53.42
1) MCCLURE, MCKENZIE 2) BIELINSKI, CIERRA
3) RING, ALEXIS 4) HOWARD, SYDNEY
3 COLUMBUS ‘A’ 55.30
1) CHANDLER, DERIK 2) PRETZ, KELSEY
3) DAVISSON, REBECCA 4) PRETZ, MEGAN
4 WACO ‘A’ 55.79
1) DUGGER, MORGAN 2) FRIER, ANGEL
3) UNTERNAHRER, JAELYN 4) WHITE, KATELYN
5) LEICHTY, KAILA 6)
5 FORT MADISON ‘A’ 57.01
1) HOCKER, CASSIE 2) SLACK, LASTELLA
3) PICKFORD, CLAIRE 4) ROGERS, SAMANTHA
5) MARSHALL, CAITLYN 6)
6 WAPELLO ‘A’ 58.14
1) MELVIN, AUBREY 2) HANK, BRADLEE
3) KLENK, ALLISON 4) KEEN, KRISTEN
5) CAMPBELL, ASHLEY 6)

Girls 4×100.25 Meter Relay Throwers
================================================================
Record: * 1:00.54 4/8/2011 WASHINGTON, Washington
S Greiner, J Erwin, M Goodwin, D Schluetter
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 1:00.86
1) ERWIN, JONI 2) MILLER, MCKAYLA
3) STOUT, EMMA 4) SCHLUETTER, DYLANN
2 COLUMBUS ‘A’ 1:06.73
1) STEWART, SHELLY 2) TODD, SARAH
3) BRIONES, JAZZMEN 4) MONTOYA, CYNTHIA

Girls 4×200 Meter Relay
================================================================
Record: * 1:49.35 2005 , Fairfield
School Finals
================================================================
1 FAIRFIELD ‘A’ 1:51.68
1) MCCLURE, MCKENZIE 2) REPP, MARISA
3) BIELINSKI, CIERRA 4) HOWARD, SYDNEY
2 WASHINGTON ‘A’ 1:53.76
1) MAREK, MACY 2) HALL, RACHAEL
3) ENFIELD, NATALEE 4) ELLINGSON, SAMMY
3 WACO ‘A’ 1:56.51
1) FRIER, ANGEL 2) SKRIVER, ROSEMARY
3) WHITE, KATELYN 4) GREENE, JENNIE
5) DUGGER, MORGAN 6)
4 COLUMBUS ‘A’ 1:57.30
1) CHANDLER, DERIK 2) PRETZ, KELSEY
3) DAVISSON, REBECCA 4) PRETZ, MEGAN
5 FORT MADISON ‘A’ 1:59.79
1) HOCKER, CASSIE 2) ROGERS, SAMANTHA
3) WOLFE, RIKKI 4) MARSHALL, CAITLYN
5) ESTRADA, JULIET 6)
6 WAPELLO ‘A’ 2:01.78
1) MELVIN, AUBREY 2) HANK, BRADLEE
3) KEEN, KRISTEN 4) BLAKE, TORRIE
5) REID, SYDNEY 6)

Girls 4×400 Meter Relay
================================================================
Record: * 4:10.63 4/8/2011 IC- CITY HIGH, IC- City Hig
J Sullivan, L Lines, E Carman, E Sotelo
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 4:19.10
1) REIGHARD, MARIAH 2) FISHBACK, STEPHANIE
3) ELLINGSON, SAMMY 4) KIMBALL, MORGAN
2 FAIRFIELD ‘A’ 4:33.50
1) SOBASKI, HANNAH 2) LAMB, JESSICA
3) MARTIN, SESALI 4) MELCHER, ABBY
3 COLUMBUS ‘A’ 4:35.09
1) MARIN, KYLIE 2) MINCKS, LAURA
3) CAMARENA, ZULEMA 4) CHANEY, CAITLIN
4 WAPELLO ‘A’ 4:41.64
1) REID, SYDNEY 2) HANK, BRADLEE
3) KAUFFMAN, NIKEE 4) EWART, KIMBERLEE
5) BLAKE, TORRIE 6)
5 FORT MADISON ‘A’ 4:45.32
1) ESTRADA, JULIET 2) WOLFE, RIKKI
3) MEIEROTTO, JORDYN 4) BOYER, SIDNEY
5) COPPAGE, MEKENZIE 6)
6 WACO ‘A’ 5:07.66
1) CONWELL, SARA 2) WAGLER, GABY
3) SKRIVER, ROSEMARY 4) BROWN, AALIYAH
5) SEDLACEK, CHEYENNE 6)

Girls 4×800 Meter Relay
================================================================
Record: * 9:49.26 4/6/2006 FAIRFIELD, Fairfield
School Finals
================================================================
1 FAIRFIELD ‘A’ 10:35.80
1) FERREL, TAYLOR 2) LAMB, JESSICA
3) MELCHER, ABBY 4) MARTIN, SESALI
2 WASHINGTON ‘A’ 10:49.88
1) ZIMMER, AUBREY 2) REIGHARD, MARIAH
3) MARES, JASMINE 4) DILLON, BETH
3 COLUMBUS ‘A’ 10:55.18
1) MARIN, KYLIE 2) HILLS, TAYLOR
3) CAMARENA, ZULEMA 4) CHANEY, CAITLIN
4 WAPELLO ‘A’ 10:56.99
1) REID, SYDNEY 2) PARSONS, ARYKA
3) KAUFFMAN, NIKEE 4) EWART, KIMBERLEE
5) BLAKE, TORRIE 6)
5 FORT MADISON ‘A’ 11:53.89
1) WOLF, RACHEL 2) BOYER, SIDNEY
3) MCCORD, KIMBER 4) STUMP, NICOLE
5) COPPAGE, MEKENZIE 6)

Girls 800 Sprint Medley
================================================================
Record: * 1:51.49 4/6/2006 FAIRFIELD, Fairfield
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 2:02.97
1) BOHR, MADDIE 2) ENFIELD, NATALEE
3) REDLINGER, GRACE 4) GAAL, ADDISON
2 WACO ‘A’ 2:04.66
1) DUGGER, MORGAN 2) FRIER, ANGEL
3) SKRIVER, ROSEMARY 4) GREENE, JENNIE
5) JEPSON, JALYSSA 6)
3 COLUMBUS ‘A’ 2:05.77
1) CHANDLER, DERIK 2) PRETZ, KELSEY
3) CAMARENA, ZULEMA 4) NERI, REBECA
4 FORT MADISON ‘A’ 2:10.54
1) WOLFE, RIKKI 2) MARSHALL, CAITLYN
3) ESTRADA, JULIET 4) STEFFENSMEIER, RACHEL
5) ROGERS, SAMANTHA 6)
5 FAIRFIELD ‘A’ 2:13.18
1) KUEHL, EMMA 2) KUEHL, GABRIELLE
3) HARWOOD, MACKENZI 4) FITCH, ALYSSA
6 WAPELLO ‘A’ 2:31.22
1) CAMPBELL, ASHLEY 2) GERELS, KELSI
3) KLENK, ALLISON 4) KAUFFMAN, NIKEE
5) ELLS, MARLEY 6)

Girls Distance Medley
================================================================
Record: * 4:28.58 2005 , Fairfield
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 4:39.00
1) SALOW, AMBER 2) GAAL, ADDISON
3) KNUTSON, MACKENZIE 4) KIMBALL, LAUREN
2 WAPELLO ‘A’ 4:40.95
1) REID, SYDNEY 2) KEEN, KRISTEN
3) BLAKE, TORRIE 4) EWART, KIMBERLEE
5) MELVIN, AUBREY 6)
3 FAIRFIELD ‘A’ 4:48.54
1) HARWOOD, MACKENZI 2) KUEHL, GABRIELLE
3) FERREL, TAYLOR 4) SOBASKI, HANNAH
4 FORT MADISON ‘A’ 4:51.75
1) PICKFORD, CLAIRE 2) MARSHALL, CAITLYN
3) WOLF, RACHEL 4) STICKFORT, ALYSSA
5) BOYER, SIDNEY 6)
5 COLUMBUS ‘A’ 5:08.16
1) CHANDLER, DERIK 2) IZAQUIRRE, NAYNA
3) CRUZ, JESSICA 4) NERI, REBECA
6 WACO ‘A’ 5:11.56
1) UNTERNAHRER, JAELYN 2) AERNI, STEFANIE
3) WAGLER, GABY 4) CONWELL, SARA
5) GREENE, JENNIE 6)

Girls 4×100 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
Curt Jensen Memorial
Record: * 1:08.90 2005 , Columbus Jct.
School Finals
================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 1:11.54
1) BUCHHOLZ, KAITLIN 2) WOOD, EMMA
3) ELLINGSON, SAMMY 4) KIMBALL, LAUREN
2 COLUMBUS ‘A’ 1:13.84
1) MINCKS, LAURA 2) PRETZ, KELSEY
3) DAVISSON, REBECCA 4) PRETZ, MEGAN
3 FAIRFIELD ‘A’ 1:15.13
1) RING, ALEXIS 2) SMITH, GRACE
3) WALLERICH, OLIVIA 4) REPP, MARISA
4 WACO ‘A’ 1:23.77
1) JEPSON, JALYSSA 2) AERNI, STEFANIE
3) BROWN, AALIYAH 4) LEICHTY, ERIKA
5) GREENE, JENNIE 6)

Girls High Jump
================================================================
Record: * 5-01.25 4/8/2011 SAMMY ELLINGSON, Washington
Name Year School Finals
================================================================
1 ELLINGSON, SAMMY WASHINGTON 5-02.50*
2 REPP, MARISA FAIRFIELD 5-00.00
3 SKRIVER, ROSEMARY WACO 4-10.00
4 MEIEROTTO, JORDYN FORT MADISON J4-10.00
5 PRETZ, MEGAN COLUMBUS 4-08.00
5 KIMBALL, LAUREN WASHINGTON 4-08.00
7 KEEN, KRISTEN WAPELLO J4-08.00

Girls Long Jump
================================================================
Record: * 17-08 4/8/2011 ERIKA MASSNER, Wapello
Name Year School Finals
================================================================
1 FISHBACK, STEPHANIE WASHINGTON 15-07.00
2 DAVISSON, REBECCA COLUMBUS 15-02.25
3 GAAL, ADDISON WASHINGTON 14-10.50
4 GREENE, JENNIE WACO 14-09.50
4 BLAKE, TORRIE WAPELLO 14-09.50
6 SALOW, AMBER WASHINGTON x14-05.50
7 REID, SYDNEY WAPELLO 13-11.00
8 FITCH, ALYSSA FAIRFIELD 13-09.50
9 LEICHTY, KAILA WACO 13-09.00
10 WALLERICH, OLIVIA FAIRFIELD 13-04.50
11 STEPHENS, DRU WAPELLO x11-07.50
— IZAQUIRRE, NAYNA COLUMBUS ND
— BOHR, MADDIE WASHINGTON ND

Girls Shot Put
================================================================
Record: * 40-02 4/5/2012 AMANDA HOUSTON, Fort Madsion
Name Year School Finals
================================================================
1 ERWIN, JONI WASHINGTON 35-02.00
2 MILLER, MCKAYLA WASHINGTON 31-06.25
3 MCELHINNEY, LEAH WACO 31-02.00
4 STEVER, BROOKE FAIRFIELD 28-08.00
5 IRONS, MORGAN WAPELLO 28-03.00
6 STOUT, EMMA WASHINGTON x27-02.00
7 BENNETT, VICTORIA WASHINGTON x26-09.00
8 MONTOYA, CYNTHIA COLUMBUS 26-07.00
9 COOK, OLIVIA COLUMBUS 23-07.50
10 BRIONES, JAZZMEN COLUMBUS x23-03.00
11 HAFFNER, MARISSA COLUMBUS x20-02.75
12 PRITCHARD, KORI WAPELLO 19-09.25
13 SUITER, LINDSEY WAPELLO x19-00.00
14 WATTS, MADISON WAPELLO x16-07.00

Girls Discus Throw
================================================================
Record: * 124-02 4/9/2007 DANIELLE FRY, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 BAUMANN, SYDNEY FAIRFIELD 108-10
2 ERWIN, JONI WASHINGTON 97-03
3 BUCHHOLZ, KAITLIN WASHINGTON 91-09.50
4 ROBERT, MADISON FAIRFIELD 85-06.50
5 SCHLUETTER, DYLANN WASHINGTON x84-05.50
6 REDLINGER, GRACE WASHINGTON x81-01
7 MCELHINNEY, LEAH WACO 80-11
8 IRONS, MORGAN WAPELLO 76-10
9 MINCKS, LAURA COLUMBUS 71-06.50
10 TODD, SARAH COLUMBUS 71-01.50
11 STEWART, SHELLY COLUMBUS x68-09
12 WATTS, MADISON WAPELLO 59-00.50
13 PRITCHARD, KORI WAPELLO x54-10.50
14 SUITER, LINDSEY WAPELLO x54-05

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Record: * 11.01 4/9/2009 AUSTIN ATWOOD, Fairfield
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 HOFFMAN, RYAN MID-PRAIRIE 11.54 2
2 COKER, ALEX WASHINGTON 11.74 2
3 POWELL, CANAAN MID-PRAIRIE 11.85 1
4 NZOMBO, JOHN CLEAR CRK-AM 12.00 2
5 RAMIREZ, MAURICIO COLUMBUS 12.02 2
6 KAHLER, KAM CLEAR CRK-AM 12.09 2
7 HAMMES, JUSTIN FAIRFIELD 12.12 2
8 RIVERS, RICKEY COLUMBUS 12.14 2
9 TAPIA, JOSE WASHINGTON 12.29 1
10 STECKLY, JARED WILLIAMSBURG 12.44 1
11 STAHL, MITCHELL WILLIAMSBURG 12.51 1
12 DAHLSTROM, KOOPER FAIRFIELD 12.57 1
13 BELL, HUNTER WASHINGTON x13.48 1
14 LYNN, TREAVOR WACO 13.82 1

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Record: * 21.75 4/8/2011 JARED GANSCHOW, Clear Creek
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 STAHL, LORREN WILLIAMSBURG 24.03 3
2 KAHLER, KAM CLEAR CRK-AM 24.47 3
3 MARTINAC, JOSH CLEAR CRK-AM 24.52 3
4 COVINGTON, GARRETT WASHINGTON 24.77 2
5 ACHEN, BRYCE WACO 25.08 3
6 SPRATT, NICK WILLIAMSBURG 25.20 2
7 HOEHNE, JONATHAN FAIRFIELD 25.21 3
8 RODRIGUEZ, ANGEL COLUMBUS 25.73 2
9 ADRIAN, JACOB MID-PRAIRIE 25.83 2
10 KNUPP, TANNER WASHINGTON 26.02 2
11 MARTIN, NARENDRA FAIRFIELD 26.08 3
12 RAMIREZ, MARK COLUMBUS 26.43 2
13 BELL, HUNTER WASHINGTON x27.74 1
14 CHALUAPA, JUSTYN WACO 28.41 1
15 FLADUNG, DAVID MID-PRAIRIE 30.46 1

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Record: * 50.97 4/8/2011 JARED GANSCHOW, Clear Crk-Am
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 GANSCHOW, JARED CLEAR CRK-AM 49.56* 3
2 STAHL, LORREN WILLIAMSBURG 51.94 3
3 MARTINAC, JOSH CLEAR CRK-AM 53.93 3
4 MARTIN, NARENDRA FAIRFIELD 56.41 3
5 DOEHRMANN, DREW WILLIAMSBURG 56.93 3
6 WEBER, COLIN MID-PRAIRIE 57.01 2
7 WILD, EVAN MID-PRAIRIE 58.90 2
8 REID, JORDAN FAIRFIELD 59.10 3
9 ROUSH, MITCHELL COLUMBUS 1:00.52 2
10 WORTH, BRODY WASHINGTON 1:02.15 2
11 CHALUAPA, JUSTYN WACO 1:04.03 2
12 TLANTENCHI, CRISTIAN COLUMBUS 1:07.89 1
13 LITCHFIELD, CHASE WASHINGTON 1:15.91 1
— GERDLY, JOHN WACO DQ 1

Boys 800 Meter Run
================================================================
Record: * 1:58.76 4/8/2011 JUSTIN HOCHSTETLER, Mid-Prairie-
Name Year School Finals
================================================================
1 MURRAY, JACK CLEAR CRK-AM 2:05.83
2 DOUGLASS, ERIC CLEAR CRK-AM 2:12.84
3 BLAKE, BRADEN WACO 2:12.91
4 RICHMOND, ZANE FAIRFIELD 2:13.89
5 DRAPER, JARED MID-PRAIRIE 2:17.11
6 REIHMAN, MARCUS WILLIAMSBURG 2:18.19
7 O’DONNELL, JAKE MID-PRAIRIE 2:19.06
8 BRUER, JESSE WILLIAMSBURG 2:25.83
9 GIBSON, BRENNER CLEAR CRK-AM x2:28.46
10 MILLER, DYLAN WILLIAMSBURG x2:29.98
11 ELLINGSON, MICHAEL WASHINGTON 2:33.50
12 KELLER, JOSH COLUMBUS 2:34.60
13 WOODS, SPENCER WASHINGTON 2:35.10
14 FEAR, BEN WACO 2:36.35
15 SHAEFER, MITHCHELL WACO x2:37.35

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Record: * 4:28.63 4/8/2010 SAM CHANEY, Columbus Com
Name Year School Finals
================================================================
1 MURRAY, JACK CLEAR CRK-AM 4:47.93
2 O’DONNELL, JAKE MID-PRAIRIE 5:02.48
3 GEVOCK, AARON FAIRFIELD 5:07.41
4 WESTFALL, BAILEY WILLIAMSBURG 5:09.11
5 FEIGENSPAN, TY MID-PRAIRIE 5:09.54
6 TAGLAUER, BRANDON FAIRFIELD 5:10.09
7 REIHMAN, MARCUS WILLIAMSBURG 5:20.64
8 HINRICHS, KAGE CLEAR CRK-AM 5:28.71
9 VAN ROEKEL, JONAH MID-PRAIRIE x5:29.30
10 KELLER, JOSH COLUMBUS 5:31.36
11 VEST, CURTIS WASHINGTON 5:31.78
12 SMITH, AUSTIN CLEAR CRK-AM x5:33.07

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Record: * 9:57.96 4/8/2011 BENNETT MOSER, Wapello
Name Year School Finals
================================================================
1 MURRAY, JACK CLEAR CRK-AM 10:26.48
2 DRAPER, JARED MID-PRAIRIE 10:49.05
3 DOUGLASS, ERIC CLEAR CRK-AM 10:53.53
4 TAGLAUER, BRANDON FAIRFIELD 11:21.36
5 BRUER, JESSE WILLIAMSBURG 11:36.92
6 GIBSON, BRENNER CLEAR CRK-AM x11:41.29
7 VEST, CURTIS WASHINGTON 12:14.30

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Record: * 14.75 4/8/2011 WES ATKINSON, Winfield-Mt.
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 SWANSON, JONNY FAIRFIELD 15.50 2
2 CARLSON, DYLAN WACO 16.16 2
3 HENNIGAN, JACOB WASHINGTON 16.84 2
4 CAMPBELL, AARON CLEAR CRK-AM 16.88 2
5 LING, JUSTIN WILLIAMSBURG 18.30 2
6 MEWS, CAMERON WILLIAMSBURG 18.65 1
7 CARNAHAN, AUSTEN CLEAR CRK-AM 20.76 1
8 GADDY, ZACH COLUMBUS 20.80 1

Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================
Record: * 54.90 4/8/2011 ZACH MANDERS, Clear Creek
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 KASPER, TYLER CLEAR CRK-AM 1:00.00 2
2 WILBUR, JOSIAH FAIRFIELD 1:03.00 2
3 CAMPBELL, AARON CLEAR CRK-AM 1:03.75 2
4 MEWS, CAMERON WILLIAMSBURG 1:04.26 1
5 MOELLER, LOGAN WASHINGTON 1:05.19 2
6 LING, JUSTIN WILLIAMSBURG 1:06.52 1
7 CHACONE, JORGE WACO 1:08.40 1
8 GADDY, ZACH COLUMBUS 1:10.86 1
9 ZURATE, MARTIN COLUMBUS 1:12.34 1
10 FRANCISCO, AUSTIN FAIRFIELD 1:13.81 2

Boys 4×100 Meter Relay
===================================================================
Record: * 44.26 4/8/2011 MEDIAPOLIS, Mediapolis
J Ertz, J Fedoris, W Janssen, J Darbyshire
School Finals H#
===================================================================
1 COLUMBUS ‘A’ 45.32 2
1) RAMIREZ, MAURICIO 2) RIVERS, RICKEY
3) ROMAN, RICARDO 4) GUTIERREZ, ESTEBAN
2 WASHINGTON ‘A’ 45.60 2
1) SIVELS, CARL 2) REDLINGER, GAGE
3) RODER, KYLE 4) COKER, ALEX
3 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 46.59 2
1) NZOMBO, JOHN 2) STOPKO, MITCHELL
3) CALDERON, SEBASTION 4) KAHLER, KAM
4 FAIRFIELD ‘A’ 46.74 2
1) CARNAHAN, MASON 2) HAMMES, JUSTIN
3) DAHLSTROM, KOOPER 4) HOEHNE, JONATHAN
5 WILLIAMSBURG ‘A’ 46.85 2
1) STECKLY, JARED 2) SPRATT, NICK
3) SCHULTZ, AARON 4) HUGHES, BLAKE
6 WASHINGTON ‘B’ x48.81 1
1) HANSEN, ETHAN 2) RICKEY, BRYCE
3) GIARDINO, JACK 4) TAPIA, JOSE
7 WILLIAMSBURG ‘B’ x51.31 1
1) MCMENOMY, DALTON 2) DOYLE, BRAD
3) MILLER, DYLAN 4) WESTFALL, BAILEY
8 COLUMBUS ‘B’ x52.15 1
1) PAETZ, DEREK 2) BEECHUM, DJ
3) GARRISON, LOUS 4) DEESE, CHANCE
9 FAIRFIELD ‘B’ x55.65 1
1) CUPP, ROBERT 2) VAN DIJK, JORDAN
3) SYMMONDS, HUNTER 4) PERGEIL, NICK
10 CLEAR CRK-AMANA ‘B’ x58.83 1
1) BAINBRIDGE, ZACH 2) ROGERS, HUNTER
3) SEACREST-SEELMAN, COOPER 4) GRAESSER, BEN

Boys 4×100.25 Meter Relay Throwers
================================================================
Record: * 52.15 4/8/2011 MEDIAPOLIS, Mediapolis
School Finals
================================================================
1 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 52.63
1) MORRIS, ALEC 2) SMITH, ZACH
3) MOUGIN, CONNOR 4) GERARD, BEAU
2 WILLIAMSBURG ‘A’ 52.86
1) DYE, JACOB 2) ARMSTRONG, JOHN
3) STEWART, BRADY 4) SCHULTHEISS, LUKE
3 COLUMBUS ‘A’ 53.52
1) TODD, KENAN 2) BLOOMQUIST, NICK
3) TAYLOR, TRACE 4) FOX, JEREMY

Boys 4×200 Meter Relay
===================================================================
Record: * 1:32.11 2004 , Fairfield
School Finals H#
===================================================================
1 WASHINGTON ‘A’ 1:35.44 2
1) SIVELS, CARL 2) REDLINGER, GAGE
3) RODER, KYLE 4) COKER, ALEX
2 MID-PRAIRIE ‘A’ 1:36.55 2
1) POWELL, CANAAN 2) DRAPER, JACK
3) ADRIAN, JACOB 4) HOFFMAN, RYAN
5) WEBER, COLIN 6)
3 COLUMBUS ‘A’ 1:36.56 2
1) RAMIREZ, MAURICIO 2) RIVERS, RICKEY
3) ROMAN, RICARDO 4) GUTIERREZ, ESTEBAN
4 FAIRFIELD ‘A’ 1:37.13 2
1) WILBUR, JOSIAH 2) FRY, DILLON
3) HAMMES, JUSTIN 4) SWANSON, JONNY
5 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 1:37.99 2
1) NZOMBO, JOHN 2) PEDERSON, TONY
3) CALDERON, SEBASTION 4) BANDY, TANNER
6 WILLIAMSBURG ‘A’ 1:39.22 2
1) HUGHES, BLAKE 2) SCHULTZ, AARON
3) SPRATT, NICK 4) HUGHES, LUKE
7 WILLIAMSBURG ‘B’ x1:40.83 1
1) STAHL, MITCHELL 2) LEHMKUHL, JACOB
3) DOYLE, BRAD 4) STEWART, BRADY
8 WASHINGTON ‘B’ x1:42.02 1
1) HANSEN, ETHAN 2) RICKEY, BRYCE
3) GIARDINO, JACK 4) TAPIA, JOSE
9 CLEAR CRK-AMANA ‘B’ x1:43.54 1
1) STOPKO, MITCHELL 2) AKERS, AARON
3) GOLDSMITH, DAVID 4) GOLDSMITH, DANIEL
10 FAIRFIELD ‘B’ x1:46.98 1
1) JACKSON, NICK 2) CHRISTENSEN, ALEX
3) JOHNSON, CHEYTEN 4) LAUGHLIN, DILLON
11 COLUMBUS ‘B’ x1:48.98 1
1) BEECHUM, DJ 2) DEESE, CHANCE
3) AYALA, DAVID 4) BLOOMQUIST, NICK

Boys 4×400 Meter Relay
===================================================================
Record: * 3:30.06 2004 , Fairfield
School Finals H#
===================================================================
1 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 3:30.77 2
1) BANDY, TANNER 2) PEDERSON, TONY
3) MARTINAC, JOSH 4) GANSCHOW, JARED
2 MID-PRAIRIE ‘A’ 3:38.85 2
1) HOFFMAN, RYAN 2) ADRIAN, JACOB
3) POWELL, CANAAN 4) DRAPER, JACK
5) WEBER, COLIN 6)
3 WILLIAMSBURG ‘A’ 3:41.38 2
1) HUGHES, LUKE 2) LEHMKUHL, JACOB
3) ALJETS, JOHN 4) STAHL, LORREN
5) DOEHRMANN, DREW 6)
4 FAIRFIELD ‘A’ 3:46.61 2
1) WILBUR, JOSIAH 2) FRY, DILLON
3) MARTIN, NARENDRA 4) SWANSON, JONNY
5 WASHINGTON ‘A’ 3:51.04 2
1) LEBSACK, NOAH 2) LATCHAM, AUSTIN
3) HOFFMAN, JUSTIN 4) WOODS, SPENCER
6 COLUMBUS ‘A’ 3:53.59 1
1) ROMAN, RICARDO 2) RAMIREZ, MARK
3) RODRIGUEZ, ANGEL 4) GUTIERREZ, ESTEBAN
7 CLEAR CRK-AMANA ‘B’ x4:00.21 1
1) TOY, TREVOR 2) AKERS, AARON
3) GOLDSMITH, DAVID 4) GOLDSMITH, DANIEL
8 WACO ‘A’ 4:07.67 1
1) AYRES, TYLER 2) FEAR, BEN
3) BLAKE, BRADEN 4) GARRETT, KLINTON
9 FAIRFIELD ‘B’ x4:43.02 1
1) CHRISTENSEN, ALEX 2) CUPP, ROBERT
3) ANGSTEAD, LOGAN 4) SYMMONDS, HUNTER

Boys 4×800 Meter Relay
================================================================
Record: * 8:23.33 4/4/2008 WASHINGTON DEMONS, Washington D
C Redlinger, E Schmitt, C Negrete, M Koehler
School Finals
================================================================
1 MID-PRAIRIE ‘A’ 8:43.54
1) O’DONNELL, JAKE 2) DRAPER, JACK
3) SCHWARTZ, ZEB 4) FEIGENSPAN, TY
5) WILD, EVAN 6)
2 FAIRFIELD ‘A’ 9:03.81
1) MARTIN, ZACH 2) RICHMOND, ZANE
3) GEVOCK, AARON 4) HAMMEL, RILEY
3 WASHINGTON ‘A’ 9:21.19
1) LATCHAM, AUSTIN 2) HOFFMAN, JUSTIN
3) SANCHEZ, ALAN 4) LEBSACK, NOAH
4 WILLIAMSBURG ‘A’ 9:25.69
1) MCMENOMY, DALTON 2) REIHMAN, MARCUS
3) MILLER, DYLAN 4) WESTFALL, BAILEY
5 WACO ‘A’ 9:28.16
1) AYRES, TYLER 2) FEAR, BEN
3) BLAKE, BRADEN 4) GARRETT, KLINTON
6 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 10:03.90
1) HINRICHS, KAGE 2) BERTLING, CHRIS
3) SMITH, AUSTIN 4) SWENKA, JAKE

Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
Record: * 3:43.01 4/8/2011 MEDIAPOLIS, Mediapolis
J Fedoris, J Darbyshire, D Ajose, D Slutts
School Finals H#
===================================================================
1 WILLIAMSBURG ‘A’ 3:56.98 2
1) STAHL, MITCHELL 2) HUGHES, BLAKE
3) DOEHRMANN, DREW 4) ALJETS, JOHN
2 WACO ‘A’ 3:58.89 2
1) ANDERSON, KEVIN 2) HESSELTINE, BRETT
3) AYRES, TYLER 4) GARRETT, KLINTON
3 FAIRFIELD ‘A’ 4:07.36 2
1) CARNAHAN, MASON 2) DAHLSTROM, KOOPER
3) REID, JORDAN 4) MARTIN, ZACH
4 MID-PRAIRIE ‘A’ 4:07.50 2
1) WEBER, COLIN 2) CORTUM, RYAN
3) WILD, EVAN 4) SCHWARTZ, ZEB
5) FEIGENSPAN, TY 6)
5 WASHINGTON ‘A’ 4:09.64 1
1) KNUPP, TANNER 2) COVINGTON, GARRETT
3) HOFFMAN, JUSTIN 4) LEBSACK, NOAH
6 COLUMBUS ‘A’ 4:15.58 1
1) PAETZ, DEREK 2) BEECHUM, DJ
3) AYALA, DAVID 4) ROUSH, MITCHELL
7 WASHINGTON ‘B’ x4:19.76 1
1) HANSEN, ETHAN 2) RICKEY, BRYCE
3) HENNIGAN, JACOB 4) VEST, CURTIS
8 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 4:20.26 2
1) GOLDSMITH, DAVID 2) GOLDSMITH, DANIEL
3) MCAREAVY, KEYAN 4) SWENKA, JAKE
9 CLEAR CRK-AMANA ‘B’ x4:42.07 2
1) CARNAHAN, AUSTEN 2) MORRIS, ALEC
3) TUD, CARLOS 4) BERTLING, CHRIS

Boys 4×110 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
Curt Jensen Memorial
Record: * 59.67 4/4/2008 WACO, WACO
J Freyenberger, T Morrow, C Roth, A McBeth
School Finals H#
===================================================================
1 FAIRFIELD ‘A’ 1:04.05 2
1) JACKSON, NICK 2) SCHWARZ, DANIEL
3) FRANCISCO, AUSTIN 4) SWANSON, JONNY
2 WASHINGTON ‘A’ 1:06.26 2
1) HENNIGAN, JACOB 2) REDLINGER, GAGE
3) RODER, KYLE 4) MOELLER, LOGAN
3 CLEAR CRK-AMANA ‘A’ 1:07.12 2
1) BANDY, TANNER 2) CAMPBELL, AARON
3) KASPER, TYLER 4) MCAREAVY, KEYAN
4 WACO ‘A’ 1:07.33 2
1) ANDERSON, KEVIN 2) CARLSON, DYLAN
3) ACHEN, BRYCE 4) HESSELTINE, BRETT
5 WILLIAMSBURG ‘A’ 1:11.57 1
1) MCMENOMY, DALTON 2) DOYLE, BRAD
3) MEWS, CAMERON 4) LING, JUSTIN
6 COLUMBUS ‘A’ 1:15.71 1
1) GARRISON, LOUS 2) ZURATE, MARTIN
3) RODRIGUEZ, ANGEL 4) GADDY, ZACH
5) BEECHUM, DJ 6)
7 CLEAR CRK-AMANA ‘B’ x1:18.12 1
1) CARNAHAN, AUSTEN 2) TOY, TREVOR
3) SEACREST-SEELMAN, COOPER 4) MASS, TIM

Boys High Jump
================================================================
Record: * 6-04 2004 RASMUSSEN, Davis County
Name Year School Finals
================================================================
1 SCHWARZ, DANIEL FAIRFIELD 6-06.00*
2 ANDERSON, KEVIN WACO 6-00.00
3 DOEHRMANN, DREW WILLIAMSBURG 5-10.00
4 BANDY, TANNER CLEAR CRK-AM 5-08.00
5 RODRIGUEZ, ANGEL COLUMBUS 5-06.00
6 REID, JORDAN FAIRFIELD J5-06.00
7 MEWS, CAMERON WILLIAMSBURG 5-04.00
8 ELLINGSON, MICHAEL WASHINGTON J5-04.00
9 WITT, AUSTIN WASHINGTON J5-04.00
— WILD, EVAN MID-PRAIRIE NH
— BEECHUM, DJ COLUMBUS NH
— DEESE, CHANCE COLUMBUS NH

Boys Long Jump
================================================================
Record: * 21-05.75 2005 SHAUN MCLARNEY, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 COKER, ALEX WASHINGTON 20-11.00
2 RIVERS, RICKEY COLUMBUS 19-08.50
3 RAMIREZ, MAURICIO COLUMBUS 19-06.25
4 KAHLER, KAM CLEAR CRK-AM 18-06.75
5 DAHLSTROM, KOOPER FAIRFIELD 17-10.00
6 HUGHES, BLAKE WILLIAMSBURG 17-09.25
7 STAHL, MITCHELL WILLIAMSBURG 17-08.75
8 HUGHES, LUKE WILLIAMSBURG x17-06.00
9 MARTINAC, JOSH CLEAR CRK-AM 17-03.00
10 HOEHNE, JONATHAN FAIRFIELD 16-07.50
11 SPRATT, NICK WILLIAMSBURG x16-05.00
12 CHALUAPA, JUSTYN WACO 14-08.00
13 TOY, TREVOR CLEAR CRK-AM x13-01.00
14 SEACREST-SEELMAN, COOPER CLEAR CRK-AM x12-04.00

Boys Shot Put
================================================================
Record: * 52-07 2005 LEAZER, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 PETERSON, TOMMY WASHINGTON 46-04.00
2 MINEART, JACOB FAIRFIELD 42-05.00
3 DYE, JACOB WILLIAMSBURG 41-02.00
4 RAMIREZ, MARK COLUMBUS 40-03.00
5 SMITH, ZACH CLEAR CRK-AM 37-10.00
6 SCHULTHEISS, LUKE WILLIAMSBURG 37-05.00
7 DOYLE, BRAD WILLIAMSBURG x36-06.50
8 ARMSTRONG, JOHN WILLIAMSBURG x36-05.00
9 FOX, JEREMY COLUMBUS 35-03.25
10 DUWA, KARSON MID-PRAIRIE 33-07.00
11 SHOEMAKER, JOSH WACO 33-00.00
12 LEONARD, JUSTIN FAIRFIELD 32-10.00
13 RUNQUIST, CALEB MID-PRAIRIE 32-07.00
14 STOUT, KYLE WASHINGTON 31-02.25
15 SCHROCK, DYLAN MID-PRAIRIE x31-01.50
16 TWINAM, AUSTIN WASHINGTON x31-01.25
17 HARTSLER, ALDEN WACO 30-10.50
18 GERARD, BEAU CLEAR CRK-AM 29-11.00
19 EDWARDS, SHAWN WASHINGTON x27-10.00
20 MONROE, ANTHONY COLUMBUS x23-08.50
21 MEJIA, JOAN COLUMBUS x19-11.25

Boys Discus Throw
================================================================
Record: * 164-07 4/8/2011 MICHEAL SMITHBURG, Fairfield
Name Year School Finals
================================================================
1 DYE, JACOB WILLIAMSBURG 128-07.50
2 MINEART, JACOB FAIRFIELD 112-05.50
3 ARMSTRONG, JOHN WILLIAMSBURG 111-06
4 TODD, KENAN COLUMBUS 109-04.50
5 SCHULTHEISS, LUKE WILLIAMSBURG x109-03
6 LATCHAM, AUSTIN WASHINGTON 108-01.50
7 SMITH, ZACH CLEAR CRK-AM 105-01.50
8 SHOEMAKER, JOSH WACO 101-11.50
9 WESTFALL, BAILEY WILLIAMSBURG x101-06.50
10 FOX, JEREMY COLUMBUS 97-11
11 GERARD, BEAU CLEAR CRK-AM 91-00.50
12 LEONARD, JUSTIN FAIRFIELD 90-05.50
13 SCHROCK, DYLAN MID-PRAIRIE 87-01
14 DUWA, KARSON MID-PRAIRIE 85-06
15 HARTSLER, ALDEN WACO 80-06
16 CORTUM, RYAN MID-PRAIRIE x79-02
17 TOLANDER, CAMERON MID-PRAIRIE x77-07
18 GUY, ADAM WASHINGTON 76-10
19 MORRIS, ALEC CLEAR CRK-AM x73-02.50
20 RAMIREZ, MARK COLUMBUS x73-02
21 MEJIA, JOAN COLUMBUS x67-01.50
22 WALLACE, JORDAN WASHINGTON x65-09
23 EDWARDS, SHAWN WASHINGTON x63-07.50

Women – Team Rankings – 19 Events Scored
===============================================================================
1) Washington 220.50 2) Fairfield 152
3) Fort Madison 76 4) Columbus 58.50
5) WACO 46 6) Wapello 31

Men – Team Rankings – 18 Events Scored
===============================================================================
1) Clear Crk-Amana 135 2) Fairfield 102
3) Williamsburg 91 4) Washington 79
5) Mid-Prairie 67 6) Columbus 45
7) WACO